7 Ocak 2013 Pazartesi

İlahi bir lezzet ; Fleur de Sel !


Adından anlaşılacağı gibi tuz! Ama öyle böyle bir tuz değil.
Bir kere tadını alınca vazgeçemeyeceksiniz!

Komşu bloglarda gezinirken tanışmıştım ilk. Ancak ülkemizde bulunmadığından kendisi hakkında pek bir fikrim yoktu, ama bilgim çoktu!
Son yurt dışı ziyaretimde ilk fırsatta bir supermarkete gidip rafların birinde bu kavanozla göz göze geldim. 80 gr.lık bu küçük kavanozu elime aldım, sonra fiyatına baktım, inanamadım. 450 Ruble, yani neredeyse 15 Usd, Türk lirası ile 25 TL civarı. Almakla almamak arasında hızlı bir karar verip hemen sepete attım. "Çok mu para acaba, bunu gerçekten almak istiyor muyum?, evet istiyorum, onun yerine başka birşey mi alsaydım?, yok bu kadarlık birşey eksik alayım ben, amaan böyle küçük küçük de ne çok para gidiyor" şeklindeki iç söylenmelerim arasında bir an önce kasaya gidip, ödeyip alıvermişim. İyi de almışım!

Öyle ki bizim evin gurmesi nam-ı diğer Lal, onsuz çikolatalı pasta yemez oldu!

- Çikolatalı pasta mı, tuzlu mu?
- Evet! Çikolatalı pasta, hem de tuzlu. Ama ne tuz.

Dilinize değdiği anda ağzınızın içinde patlıyor. Önce bir irkiliyor, tadını alınca zevkine varıyorsunuz. ve pasta diliminin diğer parçalarında da bu tuz tadını arar oluyorsunuz.

İmkanınız olursa, alın, yapın, deneyin. Farklı tatlara açık biri iseniz pişman olmayacaksınız!

Resimde gördüğünüz pastanın kekini, kakaolu pandispanyadan yaptım. Ama pişman oldum, size tavsiyem Devil's Food Cake dir. Herhangi bir Devil's food cake tarifini uygulayabilirsiniz. Benimkini ise bundan sonraki ilk denememde yayınlayacağım, söz!
Ara dolgusu aynı oranda eritilmiş krema+çikolata.
Dış kaplaması çikolatalı buttercream. Bunun da tarifi bir sonraki denemede, keki ile birlikte gelecek...

Şimdi lütfen arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve ağzınızda o ilahi tadı hissedin.

Ben bu pastanın tarifini yayınlayana kadar da ama internetten, ama yurt dışına gidip gelen eş-dost veya akrabadan bir yerlerden "fleur de sel" edinmeye çalışın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder