7 Şubat 2013 Perşembe

Şeytana Uydum !...


"Devil’s Food Cake”! Türkçe'ye tam tercümesi istenen anlamı vermese de bir blogger  bunu "şeytan çikolaya giyer" şeklinde çevirmişti ve bence tam yerine oturdu.

Siz bu pastaya ister Şeytan Çikolata Giyer deyin, isterseniz orjnali gibi Devil’s Food Cake; ne derseniz deyin, bu pasta tam bir şeytan işi ! İnsanı yoldan çıkarır, diyetinden eder.

Son zamanlardaki pastalarımı bu kek ile yapıyorum. Son derece nemli bir dokusu olduğundan ara katlarını ıslatmayı gerektirmiyor.
Pasta yapacaksam, kek hamurunu aynı boyuttaki 2 kalıba döküp pişiriyorum. Böylelikle hem keki daha güzel pişiyor, hem de katlara ayırmak daha kolay oluyor. Bu şekilde ve vereceğim ölçülerle, 20 cm lik 2 adet kelepçeli kalıpla 2 katlı bir pasta veya her bir katı 2 ye bölerek 4 katlı yüksek pasta yapabilirsiniz.

"Devil’s Food Cake”

150 gram tereyağı, oda sıcaklığında
50 gram kakao
1 su bardağı kaynar su (1/3 ü süt olarak değiştirilebilir)
1,5 su bardağı (210 gram) un
1/2 çay kaşığı karbonat (amerikan kaşık ölçüsü)
1/2 çay kaşığı kabartma tozu (amerikan kaşık ölçüsü)
1/2 çay kaşığı tuz (amerikan kaşık ölçüsü)
1,5 su bardağı (300 gram) toz şeker
3 adet büyük boy yumurta
1 çorba kaşığı vanilya özütü*

*vanilya özütünü kendiniz hazırlamak için;  3-4 adet vanilya çubuğunu ortasından uzunlaması sivri bir bıçakla keserek 250 ml lik cam şişeye diklemesine sokun. üzerini şişenin ağzına kadar votka ile doldurup, ışık almayan bir dolapta en az 2 ay bekletin. ada şişeyi sallayın. 2 ay sonra şişenin içindeki sıvının rengi koyulaşacak. Vanilya özütünüz hazır demektir.

Tarif, Cafe Fernando ve Sweetapolita dan adapte edilmiştir.

Kakao bir kasede üzerine kaynar su+süt karışımı ilave edilerek eritilip, kenarda bekletilir.
Un, tuz, karbonat ve kabartma tozu elenir.

Tereyağ mikser ile iyice yumuşayıncaya kadar çırpılır. Şeker ilave edilerek yaklaşık 5 dk iyice çırpılır.
Yumurtalar teker teker ilave edilip homojen olana kadar çırpılır.

Elenmiş kuru malzemenin 1/3 ü yumurtalı karışıma eklenip, mikserle düşük devirde sadece kurular ıslanana kadar karıştırılır. Kakaolu sıvının 1/2 si eklenir, karışım birbirine geçecek kadar karıstırılıp, unun 1/ü dana eklenip karıstırılır. Kakaolu sıvının tamamı eklenip karıstırılır ve kalan kuru karışım eklenir. son olarak vanilya özütü eklenir ve son kez karıştırılıp, 20 cm kelepçeli yuvarlak kek kalıbına dökülür.

Önceden hafif ısıtılmış 160 derece (turbo) fırında (normal fırında 175-180 derece) ilk 45 dk fırının kapağını hiç açmadan , daha sonrasında kürdan testi ile pişirilir.

Ganaj;
350 gr bitter çikolata (doğranmış)
400 ml sıvı krema

Sıvı kremayı cezvede kaynama noktasına getirip, kaynatmadan ocaktan alın ve doğranmış çikolatanın üzerine dökün. Çikolata, krema içerisinde iyice eriyip homojen olana kadar yavaş yavaş spatula ile karıştırın.
Tercihan oda sıcaklığında 6-8 saat veya dolapta en az 2 saat bekletin.

Pastanın birleştirilmesi;
Kekin üstünü düzleyin. İsteğiniz miktarda katlara ayırın. Her zaman en üst parça servis tabagında en alta gelecek şekilde tabağa yerleştirin.
Ganajdan istediğiniz miktarda (3-4 yemek kaşığı kadar) ilk katın üzerine koyup spatula ile düzleyin.
Diğer katları da aynı şekilde koyup, son katın üzerini ve yanlarını ganajla dilediğiniz gibi sıvayın.

Bu resimdeki diğer pastalarım da bu tarifle yapılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder